Pelējums

Kas ir pelējums?

Pelējums ir ļoti maz pētīts organisms, kuru visvienkāršāk ir klasificēt kā kaut ko starp dzīvniekiem un augiem.

Pelējums un miltrasa ir dzīvi organismi pazīstami kā sēnītes, kas nelielos daudzumos atrodas visapkārt mums gan iekštelpās, gan ārā. Pelējums ir redzams zaļos, pelēkos, brūnos vai melnos punktiņos vai plankumos. Visbiežāk sastopamie iekštelpu pelējuma sēnes tipi ir Alternaria, Aspergillus, Cladosporium un Penicillium.

Atšķirībā no augiem – pelējums neuzņem enerģiju ar fotosintēzes palīdzību. Patiesībā, pelējums nevar augt ultravioletajos saules staros.

Pelējums aug un „ēd” virsmu uz kuras tas atrodas.

Kur pelējums ir sastopams?

Pelējums aug gan iekštelpās gar ārā. Patiesībā grūti ir iedomāties virsmu, kura nebūtu piemērota pelējuma augšanai. Tādas vienkārši nav.

Ārā tas ir sastopams – augsnē, uz koka materiāliem, pūstošiem augiem, mirušiem dzīvniekiem.
Iekštelpās – populārākās vietas ir paklājs, papīrs, drēbes, ādas priekšmeti, mēbeles, pārtikas produkti.

Kā pelējums nonāk uz virsmām?

Pelējuma sēne pārvietojas no virsmas uz virsmu, kad tiek iztraucēta (piem.: caurvējā). Mikroskopiskas sporas pārvietojas gaisā un nosēžas uz virsmas. Svarīgi ir pēc iespējas ātrāk novērst problēmu un kontrolēt pelējuma rašanos, it īpaši, ja virsma un tās īpašības ir labi piemērotas pelējuma un miltrasas augšanai.

Kāda ir pelējuma ietekme un mums?

No vājām alerģiskām reakcijām kā šķaudīšana, kairinošs (niezošs) deguns, acis, kakls vai plaušas līdz astmatiskām lēkmēm. Ja pelējuma sēnes skarts materiāls nav pienācīgi notīrīts, gaisā atrodošās pelējuma sporas var izraisīt veselības problēmas jūtīgiem pret pelējumu cilvēkiem un mājdzīvniekiem, tajās esošo mikotoksīnu iedarbībā. Atrašanās pastāvīgā mikotoksīnu ietekmē var izraisīt nopietnas neiroloģiskas problēmas. Ilga atrašanās telpā ar nenovērstu pelējuma problēmu (piem.: guļamistabā) ir īpaši kaitīga.

Kam īpaši būtu jāuzmanās no saskarsmes ar pelējumu?

Pelējums var saasināt astmas lēkmes un citas elpošanas un alerģiskas problēmas. Simptomi katram ir atšķirīgi no jutības pret pelējumu, pelējuma sporu daudzuma un atrašanās ilguma ar pelējumu piesātinātā telpā.

Paaugstinātā riska grupā atrodas:

  • Bērni
  • Grūtnieces
  • Cilvēki vecumā virs 65 gadiem
  • Cilvēki ar vāju imūnsistēmu

Kādi ir labvēlīgi apstākļi pelējuma augšanai?

Bez skābekļa un organisku materiālu, kuru sastāvā ir ogleklis, kas apgādā ar barību, pelējuma augšanai visnepieciešamākais ir mitrums. Pelējumu var atrast gandrīz uz visām mitrām virsmām. Pelējums nevar attīstīties bez mitruma. Daudziem pelējuma tipiem ir pietiekoši ar 24-48 stundām mitras virsmas, lai sāktu attīstīties.
Bez mitruma pelējumam ir nepieciešama arī attiecīga temperatūra. Vislabvēlīgākā ir tā, ko mēs uzskatām par siltu. Ir daži pelējuma tipi, kas attīstās līdz pat +2°C.
Ja virsmas apstākļi paliek nelabvēlīgi pelējumam, tas nenomirst, bet ieslīgst ziemas miegā, līdz apstākļi atjaunojas un ir labvēlīgi augšanai.

Bioloģiskā informācija

Pelējuma kolonija tiek uzskatīta par vienkāršu organismu. Ķermenis, kas tiek saukts par micēliju, ir veidots no daudzšūnu šķiedru savienojumiem. Redzamais pelējums vienmēr aug kolonijās, turpretī pelējums, kas aug atsevišķi no kolonijas bez mikroskopa ir neredzams.
Pelējums „ēd” to uz kā tas atrodas, izmantojot fermentus

Pelējuma sporu informācija

Ja temperatūra, skābekļa daudzums, gaisma un nepieciešamā barība ir pietiekoša daudzumā, pelējums – šūnu galos var radīt sporas. Pelējums izmanto sporas tāpat kā augi izmanto sēklas.

Nogatavojušās sporas sāks pārvietoties gaisā un veidos jaunas kolonijas uz citām virsmām. Ja šī spora „nosēdīsies” uz piemērotu apstākļu virsmas, tā sāks augt un izveidos savu micēlija koloniju. Atgādinājums: Lai no sporas izaugtu pelējums ir pietiekoši, lai virsma ir mitra 24-48 stundas.

Pelējuma sporas ir visapkārt mums. Uz ielas, dārzā, sabiedriskajā transportā, bērnudārzā, teātrī, utt. Tās ir ļoti elastīgas un pat ja tām nav labvēlīgi apstākļi augšanai, tās var gaidīt gadiem, kamēr tādi parādās.